20 Lis Jak najít společnou řeč ve vztazích? Poznejte 5 jazyků lásky
Na našem pravidelném dámském dýchánku Klárka posmutněle říká, že od Pavla dostala zase dárek. Ten se jí sice líbí, ale k čemu jí prý je, když spolu vůbec netráví volný čas… Toho se chytla Magda, že spolu s Markem sice tráví volný čas, ale že jí doma nikdy s ničím nepomůže… Takto bych mohla pokračovat ještě dlouho, ale nebudu vás zatěžovat. Proč to zmiňuji?
Protože každá z mých kamarádek má trochu jiný jazyk lásky než jejich partner. A tak, i když jim jejich protějšky podle svého nejlepšího vědomí projevují náklonnost, ony to tak nevnímají. Takováto a další nedorozumění krásně vysvětluje ve svém bestsellerru 5 jazyků lásky Gary Chapman. Myslím, že kdyby tyto základní principy znalo více lidí, ušetřili bychom si hodně zbytečných nervů.
Co je tedy základ v milostné komunikaci? Gary říká, že pokud chceme být v milostné komunikaci úspěšní, musíme být ochotni učit se přirozenému jazyku lásky svého partnera. Protože tak, jako máme každý své zvyky, tak také potřebujeme různé projevy náklonnosti. Podle těch pak vyhodnocujeme, má-li nás náš partner rád, či nikoli.
První jazykem lásky je UJIŠTĚNÍ. To znamená, že oceníme hodnotu druhého. Pochválíme jej, oceníme jeho práci, či jak se stará o rodinu. Jsou to slovní vyjádření, ve kterých můžeme sdělit, co se nám na druhém člověku líbí, co na něm obdivujeme.
Pro jiného může být hlavním stimulem, když se cítí bezpečně a milován, tedy dostává POZORNOST. Pokud je vaším jazykem lásky právě pozornost, je pro vás důležité, aby s vámi partner trávil čas. Čas, který je však aktivně strávený, někdo vám opravdu naslouchá, organizuje společné výlety, chodíte za kulturou atd.
Dalším jazykem lásky jsou DARY. Tito lidé se cítí být milováni, pokud jsou jim čas od času věnovány maličkosti, dárky. Moje kamarádka Klárka to moc neocení, radši by šla na společnou procházku. Ale pro některé je to velmi důležité. Pavel možná viděl, jak tatínek nosí mamince často dárky a maminka byla nadšená. Možná nechápe, proč Klárka takové nadšení neprojevuje.
Magda by byla nejradši, kdyby ji Marek doma více pomáhal. Je z toho nešťastná, jelikož jsou pro ni primární jazykem lásky SLUŽBY. To znamená, že se cítí skvěle, pokud ji někdo doma pomůže. Vynese koš, vyluxuje atd. Prostě pomáhá s domácností.
Posledním jazykem lásky je FYZICKÝ KONTAKT. Nejen intimní kontakt. Máme tím na mysli každodenní projevy náklonnosti. Hlazení po vlasech. Objetí. Něha. Pro takového člověka jsou tyto projevy lásky velmi důležité.
Pokud nám není láska dlouhodobě projevena tím správným způsobem, naše emoční nádoba je prázdná a vztahy se hroutí a nefungují. Každý vnímáme jako projev lásky něco jiného. Je potřeba si uvědomit, co je pro nás důležité, který jazyk lásky je náš přirozený.
Jak to zjistíme? Především tím, že si uvědomíme, jak projevujeme lásku svému partnerovi. Chválíme jej hodně? Darujeme dárky? A je to opravdu jazyk lásky našeho partnera? Nebo spíše jen náš? A co dělat v případě, kdy nám partnerův jazyk lásky nějak nevyhovuje? Nebo se nám nedaří naší polovičku dostatečně chválit? Nemáme rádi domácí práce… atd.?
Podle Chapmana je láska především volba. A pokud vycházíme ze své komfortní zóny a děláme něco, co nemáme rádi (například jdeme na koncert vážné hudby, i když ji nemáme rádi, ale víme, že vaše drahá polovička bude šťastná), je to největším projevem lásky. Proto vám přeji, abyste našli společnou řeč a vaše vztahy jen vzkvétaly.
Autor: Miroslava Škubalová, ředitelka Českého mediátora