Jak poznat toho pravého?

27 Čvc Jak poznat toho pravého?

Když začínáme s někým randit, často dojdeme do bodu, kdy si začneme klást tolik známé otázky:

  • Líbí se mi/nelíbí se mi?
  • Půjdu s ní na další rande?
  • Dokážu si představit s ním prožít život?
  • Je to ten pravý?

Otázky, které si potřebujeme zodpovědět, než dokážeme jít dál. Co nám s nimi může pomoci?

Vztahová sebereflexe = kvalitní základ

Profesorka Alexandra Solomon říká, že u nového potenciálního partnera je důležité zda má schopnost tzv. vztahové sebereflexe. Ty, kteří tuto schopnost mají, poznáte podle toho, jak hovoří o svých bývalých vztazích. Neříkají: „Ona se ke mně chovala hrozně…“ „Vůbec mě nechápal…“. Naopak vnímají partnerské konflikty jako výsledek působení dvou stran.

Zároveň si tito lidé uvědomují, jak jejich předchozí vztahy formovaly jejich postoje v novém vztahu. Dokáží přijít na to, co v nich vyvolalo negativní emoci a dokáží to i pojmenovat. A zvládají přijmout zpětnou vazbu o nich samotných bez boje nebo útěku. A nebo trochu víc realisticky – pohádají se, utečou, ale když vychladnou, nechají si to projít hlavou.

Oběť nebo spoluviník

Pokud tedy jdete na rande s člověkem, který začne o svých předchozích vztazích hovořit jako o vztazích, kde byl nepochopenou obětí a vztah byl plný křivd a ublížení – je to znamení, že nebude mít dostatek vztahové sebereflexe a své chyby bude opakovat.

Kliďas nebo nervák

Druhou podstatnou věcí, kterou je dobré pozorovat je tzv. proces akce a reakce druhého. Co to znamená? Dlouhodobé vztahy jsou plné nečekaných událostí, které musíme řešit. To, jak váš partner bude v budoucnu reagovat vůči vám, můžete vypozorovat už na začátku. Jak váš protějšek reaguje, když mu donesou v restauraci špatné jídlo? V obchodě jí vydají špatně při placení? Někam jedete a někdo vám zkříží cestu? To vše jsou situace, které vám mohou pomoci rozpoznat k jakému typu reakce váš partner bude tíhnout.

Když se setkáme s nějakou negativní situací, můžeme zpravidla zareagovat 3 způsoby:
Bojovat – začneme být hlasití, obviňujeme, napadáme
Utíkat– přestaneme mluvit, cítíme se zahanbeně, chceme situaci co nejrychleji ukončit
Pochopit situaci – zastavíme se, dáme se dohromady a najdeme cestu, jak věc řešit bez obviňování druhých
Každý z nás občas můžeme mít tendence k boji, jindy k útěku a někdy umíme reagovat s rozvahou. Ale často k jednomu typu tíhneme více než k jinému.

puzzle

Všímejte si signálů už od počátku

Proč je dobré sledovat reakce možného partnera ve frustrujících okamžicích, i když se situace netýká vás? Protože v dlouhodobém vztahu někdy vy budete tím frustrujícím momentem. Uděláte něco nepříjemného nebo rozčilujícího a tentokrát reakce bude patřit vám. Dokážete se s takovou reakcí vyrovnat?

Pokud se tedy chcete vyvarovat okamžiku, kdy si po letech všimnete, že váš partner je „chronický cholerik“, nebo se vám partnerka změní na „šílenou hysterku“, všímejte si signálů už na začátku. Partner se vztahovou sebereflexí a schopností reagovat s rozvahou má minimálně potenciál k fungujícímu vztahu.

Autor: Věra Kapsová, Consultant  & mediator GrowJOB institute