Přehodnocení nevěry – Esther Perel

02 Pro Přehodnocení nevěry – Esther Perel

Proč podvádíme? Proč podvádějí i šťastní lidé? Znamená nevěra vždy konec vztahu?

Vztahová terapeutka Esther Perel vnímá nevěru jako tajnůstkářský vztah, emoční pouto a sexuální alchymii. Dle jejího názoru nikdy nebylo jednodušší podvádět, ale nikdy dříve si také nevěra nevybírala takovou psychologickou daň. Dříve bylo manželství ekonomickou jednotkou a nevěra narušovala naši ekonomickou stabilitu. Dnes je ale manželství romantický vztah a nevěra ohrožuje naši emoční stabilitu.

„Pokud jsme se rozváděli, protože jsme se necítili šťastní, tak dnes se rozvádíme proto, že bychom mohli být šťastnější.“

V dnešním manželství vnímáme našeho partnera jako milence, nejlepšího přítele, rodiče, důvěrníka, emoční podporu, intelektuálně rovného. Stáváme se pro druhého jedinečným a nepostradatelným. Nevěra se tak dnes stává silně traumatizující, protože zpochybňuje naše vědomí sebe samého. Říká nám, že tímto jedinečným člověkem nejsme.

„Jsem monogamní ve všech svých vztazích.“

Předpokládalo se, že podvádějí lidé, kteří nejsou spokojeni, kterým v aktuálním vztahu něco chybí. Esther ale pracuje i s lidmi, kteří jsou se svým partnerem spokojení a přesto podvádějí. Proč to dělají?

Většina těchto lidí dokonce hluboce věří v monogamní vztah. Ale sami se nachází v konfliktu mezi svými hodnotami a svým chováním. Často jsou to lidé, kteří celá desetiletí byli věrní, ale jednoho dne překročili čáru.  V samotné podstatě nevěry často najdete touhu po emočním spojení, po něčem novém, po svobodě, po autonomii, po sexuální síle, přání znovu najít poztrácené částečky sebe samých.

A není to úplně tak, že hledáme další osobu, ale spíše hledáme své jiné já. A oproti tomu, co si možná myslíte, nevěra není tak moc o sexu, ale mnohem více o touze. Touze po pozornosti, touze cítit se výjimečný, touze cítit se důležitý.

„A taky jsem několika svým pacientům řekla, že kdyby dokázali do svého vztahu přenést jednu desetinu kuráže, představivosti a elánu, které vložili do nevěry, nikdy by se se mnou nepotřebovali potkat.„